District 9

District 9 filmiDistrict 9, yapımcılığını Yüzüklerin Efendisi serisi ile tüm dünyada tanınan bir yönetmen haline gelen Peter Jackson'ın, yönetmenliğini ise Güney Afrikalı Neill Blomkamp'ın yaptığı bir bilim kurgu filmi.

Kesinlikle değişik bir film District 9. Öncelikle, film yapı itibarıyla bir belgesel kurgusuyla çekilmiş. Konu olaraksa, 1982 yılında dünyaya gelen bir uzay gemisinde bulunan uzaylıların dünyada bir koloni kurması ve giderek insanlar tarafından aşağılanarak bir alt-kültür yaratmaları anlatılıyor. Kısacası konu da değişik.

Üstelik, her uzaylıya, her doğal afete, her süper kahramana kısaca sıradışı her olaya mutlak suretle evsahipliği yapan New York kenti, bu filmde yok! Yahu, bu senaristler artık sıkılmadı mı bu New York klişesinden?

Neyse ki aklı selim birileri var da District 9'da olduğu gibi dünyanın başka kentlerinde de "büyük" olaylar olan senaryolar yazıyorlar. Filmimiz Güney Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti olan Johannesburg'da geçiyor. Uzay gemisi bu şehrin tam üstüne gelir. İçiden çıkarılan ve açlıktan ölmek üzere olan uzaylılar Johannesburg'ta bir bölgeye yerleştirilir. Burası zamanla bir "uzaylı gecekondusu" haline gelir. Sonuna, insanlar uzaylıları kendilerinden daha uzak bir yere tecrit etmek için yerleşim kamplarını basar. Filmde zaten bu olay üzerine kurgulanmış.

Tanınmamış oyunculardan kurulu kadrosu, üstüne düşeni başarıyla yerine getirmiş bence. Abartıya kaçmayan doğal, sade bir oyunculuk var.

Filmi izledikten sonra hoşlandım mı, hoşlanmadım mı pek karar veremedim açıkçası. Farklı bir yapıya sahip olması, ırkçılık, ayrımcılık, önyargı, paralı askerlik gibi konulara eleştirel bakması hoşuma gitti. Ancak, senaryo içindeki bazı mantık hatalarının filmin belgesel ciddiyeti havasındaki kurgusuyla tezatı beni rahatsız etti sanırım.

Bu arada, filmin sonundan benim çıkarttığım anlam kesinlikle bir devam filmi geleceği yönünde...

Kısacası, District 9, uzaylıları konu edinen bir bilim kurgu olmasına karşın benzerlerinden kesinlikle çok farklı bir film. Zaten sırf bu fark yüzünden bile izlenebilir aslında.

Ankara Mahpusu'nun notu: 7/10

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !