Gizler Çarşısı

Gizler Çarşısı
Ankara Devlet Tiyatrosu 1 Ekim itibarıyla perdelerini açınca, ben de her zaman olduğu gibi bizim ekiple beraber cümbür cemaat olarak temsilleri izlemeye başladım.
İzlediğimiz ilk eser ise Turgay Nar'ın Gizler Çarşısı oldu. Ama keşke olmasaydı!

Baştan gözünüzü korkutmak, hevesinizi katletmek istemem. İnanın istemem! Ama öyle kötü bir oyun izledim ki, çektiğim eziyeti sözcüklere dökmek pek zor...

Turgay Nar, pek sıkıcı ve basit bir metin kaleme almış; ya kendisini çok zeki ya da bizleri salak sanıyor olmalı!

Gizler Çarşısı TiyatroOyun, insanların hırslarına yenik düşerek hem dünyayı hem de kendi hayatlarını mahvetmesi düşüncesine dayanıyor.
Konu bu kadar klişeyken, anlatımda bari çarpıcı bir tarz, yeni bir söylem olsa. Ama ner'deee?

Sözüm ona arkaik anlamlar taşıyan sembollerle dolaylı bir eleştirel üslup kullanmaya çalışmış yazar, ama ne yazık ki çalıştığıyla kalmış... Sıkıcılığı kendinden menkul didaktik tümcelerle dolu metne klişe ve sıradan ifadeler acemi boyacı rahatlığıyla gelişigüzel dağıltılmış.

Gizler Çarşısı o denli sıkıcı ki oyun bittiğinde kendimi BBC önünde uyuyakalmış gibi hissettim diyebilirim...

Haydi Turgay Nar oturup yazmış böyle kötü bir oyunu da, 60. yılını kutlayan Devlet Tiyatroları sahnelenmesine nasıl karar vermiş onu anlayamadım!

Oyuncular hiç kusuruma bakmasın, metnin berbatlığından ne oyuncuların performanslarına ne de dekora falan yoğunlaşamadım...

Gizler Çarşısı'na gitmeyin, gitmeyi düşünmeyin bile ve eğer çevrenizden gideceğim diyen olursa gitmemesi için elinizden geleni yapın! O kadar kötü bir oyun!

Oyunun Kimlik Kartı
Sahne: Akün, Ankara
Yazan: Turgay Nar
Yöneten: Laçin Ceylan
Oyuncular: Ali Hakan Beşen, Uğur Çavuşoğlu, Nezih Işıtan, Mehmet Gürkan, Halil Akarsu, Yaprak Onat, Pınar Sesveren, Sanlı Baykent

Ankara Mahpusu
'nun notu: 3/10

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !