Kuzey Kalesi

Kuzey KalesiKuzey Kalesi
Bazı şeyler vardır, tam olarak ne olduğunu anlamasanız da iyi kötü fikir yürütebilirsiniz.
Ama öyle şeyler vardır ki ya bilirsiniz ya da bilmezsiniz.
İşte "Kuzey Kalesi" bu ikinci gruba giren kavramlardan...

Şimdi, ben size "Kuzey Kalesi" desem, ya hiç bir şey anlamayup "Kuzeyde bir kale mi varmış, ne kalesi?" benzeri şeyler düşüneceksiniz ya da "Aman tanrım, Pilsan'ın meşhur oyuncağı Kuzey Kalesi mi???" diyeceksiniz...

1970 ve 80'li yılların mini mekanik serisinden efsanevi bir oyuncağı idi Kuzey Kalesi.
Bu yüzden, eğer bu yaş grubundan değilseniz ve mini mekanik oyuncaklarla ilginiz olmadıysa Kuzey Kalesi kuvvetle muhtemel sizin için hiç bir anlam ifade etmeyecektir.
Ama benim gibi bu oyuncağın hasretiyle çocukluk günlerini kavurmuş olanlar için Kuzey Kalesi, "ulaşılmaz hazine" kavramı ile eş anlamlıdır!

Orada Bir Kale Var, Gitmesek Deee, Görmesek Deee...
Çocukken mini mekaniklerimle oynamaya bayılırdım.
Mini mekanikler, yurtdışında Playmobil şirketi tarafından üretilen plastikten minik insanlar serisinin Türk versiyonu idi.
Mini mekanik oyuncakları temel meslek grupları üzerine kurgulanmıştı.
Doktorlar,  askerler, müzisyenler...
Tabii ki, en popüler mini mekanikler asker olanlardı ve bunların içinde de en gözde olanlar kovboylar ve Kuzeyli Amerikan askerleriydi.

İşte, bu mini mekanik dünyasının en göz alıcı, en çok arzulanan ve de doğal olarak en pahalı parçası Kuzey Kalesi adı verilen set idi.
Bu sette neler yoktu ki neler!!!
Fonksiyonel bir kale (kapısı bile açılıyor yahu! :-), toplar, askerler, karargah odası...

Çocukluk günlerim, Kuzey Kalesi için para biriktirmeye çalışmak, bizimkileri gidip alsınlar diye ikna etmek, babannesinin Kuzey Kalesi aldığı Volkan'ı delice kıskanmak, oyuncakçının vitrinine gidip Kuzey Kalesi kutusuna hayran hayran bakıp hülyalara dalmakla heba olup gitti...

Çocukluğumun bu harcanmış hali bana özgü sanırdım, ama geçen gün okuduğum bir haber yalnız olmadığımı gösterdi.
Kuzey Kalesi'nin vakti zamanındaki üreticisi Pilsan şirketine yüzlerce insan başvurup "Çocukken Kuzey Kalesi için deli olurdum ama alamamıştım, paraysa para şimdi elimin kiri bana Kale'mi verin!" deyince şirket Kuzey Kalesi'ni tekrar üretmiş!
Ama gelin görün ki, hain kader yakamı bırakmış değil. Ben bu yeni seriden haberdar olduğumda, yeterli talep olmadığından üretimi tekrar durdurmşlar! :-(

Yıllar sonra, Amerika'dayken Kuzey Kalesi hatıralarımın depreştiği bir an Internet'ten bir dünya Playmobil askeri siparişi verip kendi Kuzey Kalemi yaratmaya teşebbüs etmiştim; ama sonuç pek de tatmin edici olmamıştı! :) Ve şimdi öğreniyorum ki, Kuzey Kalesi'ne meğerse ne de çok yakınmışım, ama tekrar kaybedivermişim...

Bana ne! Ben Kuzey Kale'mi istiyorum!!!

Ankara Mahpusu'nun notu: 10/10


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !