Northern Exposure - Kuzeyde Bir Yer

Northern Exposure - Kuzeyde Bir YerNorthern Exposure - Kuzeyde Bir Yer
Eski bir dostla karşılaştım bugün!
Yok hayır, ne ilkokuldan Caner veya Yeşim; ne de ortaokul günlerinden Bilge ya da Ulaş...

Çocukluk dimağımda eşsiz lezzetler bırakan, beni televizyon başına çivileyen efsanevi dizi Northern Exposure'dan bahsediyorum!

Türkiye'de Kuzeyde Bir Yer adı altında gösterilen dizide, Alaska'da küçük ve izole bir kasabada yaşayanların hayatlarından kesitler sunulurdu.

Kuzeyde Bir Yer, Doktor Joel Fleischman'ın New York'tan zorunlu görev için Alaska'ya Cicely adında ufak bir kasabaya gelmesi ile başlıyor.
New York'taki kozmopolit ve dinamik hayatın Cicely'deki statik görünen yaşamla olan çelişkisi dizinin temel dinamiğini oluşturuyor.

Dört nişanlısı da ölen ve kasabanın kargo pilotu olan Maggie O'Connell ile Doktor Fleischman arasındaki gidip-gelen ilişki ise dizinin diğer temel çelişki dinamiklerinden birini oluşturuyor.

Ama Northern Exposure, kesinlikle ama kesinlikle bu dar ikilemler arasında sıkışıp kalmış "sıradan" bir dizi değil.
Küçük ve izole bir dünyada yaşadıkları için olsa gerek duygularına daha çok odaklanan irili ufaklı karakterlerle dolu olan Kuzeyde Bir Yer, böylelikle şiirsel bir hava kazanıyor.
Aslında yavaş bir tempoda geçen dizi, nasıl başlıyor, ne zaman bitiyor anlamıyorsunuz. Çünkü, replikler o kadar güzel ve sizi başka düşüncelere, diyarlara götürüyor ki hipnotize oluyorsunuz...

CBS'de 1990 ile 1995 yılları arasında 110 bölüm olarak yayımlanan dizi, bizde de sanırım 1990'ların başında yayımlanmaya başlamıştı. Yanılmıyorsam, ilk olarak TRT 2'de gösterilirken sonra TRT 1'e geçmişti.

O zamanlar hangi TRT yöneticisinin talimatı ile gösterime sokuldu bilemiyorum; ama TV'de izlediğin en iyi dizileri say deseler Kuzeyde Bir Yer kesinlikle ilk beş içinde kendisine yer bulur!

Dizinin "yan rollerinde" izlediğimiz ama aslında her biri başlı başına bir başrol kahramanı olan Chris, Ed, Holling ile Shelly ve Ruth-Anne. Sonra, zaman zaman arzı endam etmelerine rağmen aklımın bir köşesinde hala duran Adam ve Eve, Barbara Semanski ile Bernard... Tabii ki Dr. Fleischman ve o yıllarda hayatımın kadını olan Maggie. Maggie rolünde izlediğimiz Janine Turner kısa saçın o denli yakışabildiği nadir kadınlardan biri olarak, takdiri sonuna kadar hak ediyor!

Yıllar sonra diziyi izlediğimde hayal kırıklığına uğramaktan korktum mu? Kesinlikle evet!
Ama, tersine diziden yine büyük keyfi aldım. Üstelik, aradan geçen yıllar içerisinde New York'un kuzeyinde küçük bir kentte bir kaç yıl yaşamış olduğum için diziyle daha çok bağ kurabiliyorum artık...

Dizi, TNT ekranlarında yayımlanmaya başlamış.
Artık, çocukluk yıllarımın aksine çok nadiren televizyon izlediğim için tam olarak hangi günler ve saatlerde yayımlandığını bilemiyorum.
Ama evde aylaklık yaprak zaman geçirdiğim şu günlerde diziye sabahları 10 civarında rastlıyorum ve zevkten dört köşe olarak izliyorum...

Eğer ortalama dizilerden sıkılıyorsanız Northern Exposure'u mutlaka izleyin!


Ankara Mahpusu'nun notu: 8/10

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !