Sel Felaketi ve Ana Haber Bültenleri

Sel Felaketi Eylül 2009Pisi Pisine...
Televizyonlardaki sel felaketi görüntülerini izlerken, dilimin ucuna gelip konuveren sözcükler bunlar oldu... Pisi pisine...

Ne demek pisi pisine? "Boş yerine, boşuna" anlamına gelen bir zarf... Boşu boşuna kaybedilen onca can... İnsan başka ne diyebilir ki!

Dere yatakları üzerine plansız ve bir o kadar da kontrolsüz şekilde yapılaşma yapılan, üst yapının bol kazançlı rant kavgası esnasında "alt yapı"nın akıllara bile gelmediği ve uyarılarda bulunan bilimadamlarının bir güzel kulakardı ediliği güzel yurdumda insan neye üzüleceğini, kime kızacağını şaşırıyor!

"Doğal" denilen ama oluş şeklini biraz kurcalayınca doğal görünümlü insaneli afetlerin oluşmasına yol açan kamu otoritelerine mi, gözleri para hırsından başka şey görmeyen müteahhitlere mi, o evleri satın alarak çarpık yapılaşmanın çarklarını döndüren vatandaşlara mı, yoksa duyarsız kaldığımız için hepimize mi kızmalı??

Habersiz Haber Bültenleri!
Sel felaketiyle ilgili gelişmeleri takip etmek için uzun süredir yapmadığım bir şeyi yaptım ve ana haber bültenlerini izledim!

Haber bültei başlamadan önce verilen "tanıtım" görüntüleri, aslında ellerinde olan malzemenin neredeyse tamamını içerdiği için bültenin kendisini izlemeye gerek yok diyebilirim!

Bülten açılıyor ve spiker haberler hakkında detay vermeye başlıyor.
Ama, tanıtımda duyduğumuz sözlerin hemen hemen hepsini (üstelik neredeyse aynı tümcelerle!) bir kez de spikerden dinliyoruz, kim bilir belki anlama özürlüyüzdür?!

Sonra, canlı bağlantı için muhabirlere bağlanılıyor...
Ki onlar daha da evlere şenlik.
Pek çoğu düzgün Türkçe konuşmaktan bihaber.
Üstelik, olay yerinden canlı olarak aktardıkları bilgi, tanıtımda ya da stüdyoda  söylenenlerden hemen hemen hiç farklı değil.
Yani etti üç!

Tam üç kez aynı bilgiler dönüp dolaşıp veriliyor.
Yeni bir bilgi, derinlemesine bir haber, detay bir gelişme, konuyu değişik bir boyuttan görmemizi sağlayacak teknik bir değerlendirme... Bunlar için beklemek boşuna, çünkü böyle "gereksiz" şeylere lüzum olmadığını düşünüyor olmalı haberciler.
Ama haklarını yememek lazım, aynı bilgiyi en az 3 kez izleyiciye sunarak, en geç algılayanın bile haberi algılamasını sağlayarak muhteşem bir hizmet sunmuş oluyorlar!

Haber programı yapımcıları, ne yazık ki bizleri kalitesiz ve özensiz haberlere alıştırarak Türkiye için büyük bir kötülük yapıyorlar diye düşünüyorum...

Ya siz, siz ne düşünüyorsunuz haber bültenleri konusunda?
İzlediğiniz haberlerden memnun musunuz???

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !