Shaun the Sheep

Shaun the SheepShaun the Sheep ile işyerinden bir arkadaşımın elinde gezdirdiği DVD'yi ver de bir göz atayım diyerek cebren ve hile yoluyla ele geçirmem sayesinde tanıştım.

Adamım Shaun, çiftlik aleminin en yırtık, en fırlama koyunu olarak zooloji tarihine geçebilecek bir çizgi karakter.

Shaun the Sheep, İngiliz yapımı stop-motion animasyonlu bir çocuk çizgifilm serisi olarak Aardman Animations tarafından 2007 yılında yaratılmış. Ama sadece çocuklardan değil büyüklerden de yoğun bir ilgi görünce, dünya çapında bir fenomen haline gelmiş Shaun.

Aslında, Shaun karakteri ilk olarak 1995 yılında Wallace and Gromit adlı Oscar'lı kısa filmde yer almış. Kaza eseri kırpılan bir koyun olan Shaun'un adı da zaten buradan geliyor. Kırpık anlamındaki İngilizce "shorn" sözcüğünün değişik aksanla okunmasından Shaun türetilmiş.

Shaun daha sonra 2002 yılındaki Cracking Contraptions'da da kendine yer bulduktan sonra, gördüğü yoğun ilgi üzerine ayrı bir çizgi dizi olarak CBBC'de kendisine yer bulmuş.

7 dakikalık kısa bölümler halinde hazırlanan Shaun, sessiz sinema tadında oldukça hoş bir çizgi film. Zaten, çizgi dizide doğrudan bir diyalog duyamıyoruz. Sadece kısa konuşma efektleri var.

Shaun, parlak zekası, alaycı yapısı ve yönlendirme yeteneği ile kendisini diğer koyunlardan ayırıyor. Diğer bir ana karakter ise elinde düdüğü ile koyunların peşinden koşan Bitzer isimli çoban köpeği.

İri yarı koyun Shirley ile bebek koyun Timmy başta olmak üzere dikkat çekici başka koyunlar da yok değil...

Eğer benim gibi Shaun the Sheep çılgınlığının farkında olmayanlardansanız, ben bu kısa, şirin çizgifilme bir göz atın derim.
Gerçi, İngilizler'in komik şeyler yapabileceğine kesinlikle inanmayan biri olarak Shaun'u öneriyor olmam son derece ironik! :-)

Bu arada, eğer çevrenizde küçükler varsa Shaun the Sheep oyunlarıyla da vakit geçirebilirsiniz.

CBBC'deki Shaun the Sheep oyunları
Shaun the Sheep Resmi Sitesindeki oyunlar

Ankara Mahpusu'nun notu: 7/10

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !